ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΔΩ: ΑΡΧΙΚΗ ΝΕΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΣΠ Δικηγόρος (Αθήνα, Βοιωτία)

Δικηγόρος (Αθήνα, Βοιωτία)

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΗΣ ΕΣΠ ΑΡΙΘΜ. _sgbv_2017
ΤΙΤΛΟΣ ΘΕΣΗΣ Δικηγόρος
ΤΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Αθήνα, Βοιωτία

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ) είναι Μη Κυβερνητική Οργάνωση. Ιδρύθηκε το 1989 και αποτελεί Σωματείο αναγνωρισμένο ως Ειδικώς Φιλανθρωπικό. Περιλαμβάνεται, μεταξύ άλλων,  στα Μητρώα των αρμόδιων Υπουργείων, έχει Συμβουλευτική Ιδιότητα στο Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο του ΟΗΕ (ECOSOC) και είναι επιχειρησιακός εταίρος της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR). Περισσότερα για τον Οργανισμό , το Όραμα και την Αποστολή του μπορείτε να ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα http://www.gcr.gr/index.php/en/

Το ΕΣΠ προκηρύσσει 1 θέση  Δικηγόρου για απασχόληση με σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών ορισμένου χρόνου έως 31-12-2017. H θέση αφορά πρόγραμμα/δράση που υλοποιείται στη Αττική και Βοιωτία.

Στόχος του προγράμματος είναι η προάσπιση των δικαιωμάτων των αιτούντων άσυλο και των προσώπων που χρήζουν διεθνούς προστασίας στο πλαίσιο της προστασίας από την σεξουαλική – έμφυλη βία.

Καθήκοντα - αρμοδιότητες

  • Επισκέψεις σε δομές φιλοξενίας των εξυπηρετούμενων της Αττικής ή/και Βοιωτίας\
  • Ενημέρωση για τα δικαιώματα των εξυπηρετούμενων
  • Επαφή με τις κοινότητες των εξυπηρετούμενων
  • Παροχή ενημερώσεων για την προστασία από τη σεξουαλική – έμφυλη βία
  • Συνεργασία με ψυχολόγο – κοινωνικό λειτουργό για τη διαχείριση ατομικών υποθέσεων
  • Παραπομπές προς την κοινωνική υπηρεσία ή προς άλλες οργανώσεις ανάλογα με τις ανάγκες των εξυπηρετούμενων
  • Σύνταξη δικογράφων (αστικών – ποινικών) προς τα αρμόδια Δικαστήρια
  • Παράσταση ενώπιον των αρμοδίων Δικαστηρίων
  • Σύνταξη αναφορών
  • Τήρηση στατιστικών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Νομικής
  • Άδεια άσκησης επαγγέλματος
  • Έναρξη επαγγέλματος στην εφορία
  • Επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον ενός (1) έτους ως δικηγόρος
  • Άριστη γνώση αγγλικών και χρήσης υπολογιστών (MS Office, Internet)

Επιθυμητά Προσόντα

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στα ανθρώπινα δικαιώματα και συναφή αντικείμενα
  • Επαγγελματική εμπειρία στο αντικείμενο του οικογενειακού ή/και του ποινικού δικαίου
  • Καλή γνώση διαδικασιών ασύλου και θεμάτων που άπτονται του προσφυγικού
  • Ευχέρεια στην επικοινωνία, ομαδικό πνεύμα εργασίας, τήρηση προθεσμιών
  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων
  • Μεθοδικότητα και οργανωτικότητα

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν Βιογραφικό Σημείωμα, Europass cv το οποίο μπορεί να βρεθεί στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://europass.cedefop.europa.eu/el/documents/curriculum-vitae/templates instructions και συνοδευτική επιστολή στο  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  με Θέμα: ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, Αττική και Βοιωτία.

Λόγω του μεγάλου όγκου βιογραφικών, σε περίπτωση μη επιλογής,
δεν θα μπορέσουμε να ενημερώσουμε όλους τους υποψηφίους.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:  20/09/2017.

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι οι υποψήφιοι για θέση εργασίας αντιμετωπίζονται ανεξαρτήτου ηλικίας, αναπηρίας, φυλετικής ή εθνικής καταγωγής, φύλου, θρησκείας ή πεποιθήσεων, σεξουαλικού προσανατολισμού.

Sample image

Δίκτυο Καταγραφής Περιστατικών Ρατσιστικής ΒίαςEuropean Council on Refugees and ExilesEuropean Network on StatelessnessSeperated Children in Europe ProgrammeEuro-Mediterranean Human Rights Network

Επικοινωνία